Paragliding Slovenia • View topic - inšpekcija

Poglej nove vpise na foumu za zadnji dan ali zadnjih 7 dni.

inšpekcija

Splošna debata o prostem letenju v Sloveniji.

Moderators: igorer, pgtoni, Iv@nl

inšpekcija

Postby tomazc » Fri Jul 25, 2014 20:09

Danes smo imeli na Lijaku obisk višje inštance. Baje da se oglobilo tujce za konkreten denar (malo sem sicer skeptičen glede cifre o kateri se je govorilo..."večkratnikštirimestnegaštevila"....verjamem da vseeno temu ni tako, če je sploh kaj res).
V bistvu me zanima za kaj ti lahko inšpektor napiše položnico. V mojem primeru je padalo brez certifikata, sedež isto, čelada prav tako. A lahko za te stvari pričakujem kakšno globo in koliko?
Mogoče vaše izkušnje?

Lp T
tomazc
kavka

Re: inšpekcija

Postby jurijf » Sat Jul 26, 2014 18:17

Malo špekuliram:
Globe, na katere se nima smisla pritoževati:
1. Če nimaš s seboj izpita
2. Če letiš brez rezerve ali čelade
3. Če ga 'lomiš' po zraku = kršiš predpise o izogibanju, varnem letenju ipd.

Dvomljive:
1. Dvoletni pregled kupole
2. certificiranje padala
3. certificiranje čelade
Pravno formalno ti papirji morajo biti, vendar pa ne obstaja pravilnik, ki bi te zadeve urejal, pa čeprav bi moral biti sprejet že davnega leta gospodovega
Seveda če se na padalu najde našitek in na čeladi nalepka o CE testu, inšpektor nima pravne podlage da dvomi o primernosti opreme, ker bi s tem neposredno trčil ob prost promet blaga in storitev znotraj EU

Za dvoletni pregled pa, če ga ne predpisuje proizvajalec ali ga ni le ta opravil ali njegov pooblaščen zastopnik, pa inšpektorju podaje ustno zahtevo za dvoletni pregled padala in ga prosite za navodila, kje in kako to opraviti. Tak pravilnik tudi ne obstaja, pa čeprav bi ga organ, ki zaposluje inšpektorja, moral sprejeti pred več kot desetimi leti.

Vse zgoraj so špekulacije in ne 'pravna mnenja' (ki pa ponavadi niso kaj več kot to).
Skratka, zadeve so samo pogojno urejene. Zna pa se zgoditi kakšna podobna šlamastika, kot se je pred leti, ko so prepovedali letenje tandemov, zato, ker so ga lomili balonarji. Svetujem slediti priporočilom EHPU in ZPLS glede opreme in certificiranja, pa ne samo zaradi inšpektorjev. FAI certificiranje (CC) tu ne pomaga dosti, če se resno spustiš v pravo.

LP
Jure
jurijf
jastreb

Postby igorer » Sun Jul 27, 2014 1:58

Kolikor sem jaz slišal so bili oglobljeni zato ker niso imeli IPPI izkaznic.
Fly in peace
igorer
albatros

Postby GregorM » Sun Jul 27, 2014 2:08

- Uredba o jadralnem zmajarstvu in padalstvu je nedvoumna glede kazni, če nimaš licence. Mislim, da je višina kazni nekaj čez 400€.
- Certificirana padala niso obvezna, morala bi pa biti tehnično pregledana na 2 leti. Kot je Jure zgoraj omenil, ministrstvo ni pripravilo pravilnika, po katerem naj bi se tehnično pregledovala padala. Jaz sem naletel na inšpektorja, ko sem letel necertificirano Kimflyevo gorsko padalo in je bil zadovoljen s Kimflyevim potrdilom o tehničnem pregledu. Na vsake 2 leti verjetno že zaradi sebe daš premerit vrvice, torej to nebi smela biti težava.
- Uredba nič ne govori o sedežu in še manj o protektorju
- Edina zahteva za čelado je, da je "ustrezna".

lp Gregor
GregorM
sokol

Postby papry » Sun Jul 27, 2014 11:19

zanimivo...

...ko jih prašaš kako je s piloti iz držav kjer ne morejo pridobit IPPI...ni odgovora!
...ko tuje šole (več krat) pošljejo vlogo za pridobitev posebnega dovoljenja ,po direktivi o varnosti...ni odgovora!

najlažje je jit na pristank in pokasirat... =D>
papry
albatros

Postby cruiser » Fri Aug 15, 2014 21:58

Par tisoč evrov ker niso imeli IPPI ? Saj se hecajo. #-o
cruiser
galeb

Return to Splošno (General)