Paragliding Slovenia • View topic - NOVIČKE IZ LIJAK 2011 !!!!

Poglej nove vpise na foumu za zadnji dan ali zadnjih 7 dni.

NOVIČKE IZ LIJAK 2011 !!!!

Opisi dobrih/slabih izkušenj pri letenju z jadralnimi padali in zmaji.

Moderators: pgtoni, Iv@nl

NOVIČKE IZ LIJAK 2011 !!!!

Postby igifly » Sun Jan 02, 2011 0:57

Torej...novo leto je tu :D ,zato začenjam z novimi :D NOVIČKAMI IZ LIJAKA 2011 :D !

Danes se je na Lijaku dogajalo .....NIČ :( . Bilo je pokrito :( in pihala je NULA :( (fizikalno hmmm, nemogoče)

Zato pa so leteli na Kovku :D ....šolarji Čretnika in še par ptičkov in ptičica....tisti ta boljši so jadrali :D ostali pa scurili :( in se parkrat odpeljali spet na štart :D . Seveda ker je rek, da kar delaš prvi dan v letu boš še mnogo dni mi je Matej iz MB ja posodil padalo KOYOT a(HVALA). No vidi se, da na A klasi še nisem letel, zato so imeli lekcijo kako ne štartat in kako se po vojaško prekopicneš pri pristanku :( . Jebi ga... bom moral malo vadit pristanke pod Kovkom v nuli(a na Lijaku ni blema..hecno).

Vsekakor bo v torek ta hud krasen dan z mnogo termike tako, da se vidimo.

LP Igor
Lp Igor !
+386 0 51 478 412
info@poletite.si
http://www.lijak-slovenia.com
www.pizzeria-lijak.com

Be smart, fly safe!
igifly
jastreb

Re: NOVIČKE IZ LIJAK 2011 !!!!

Postby matt30mb » Sun Jan 02, 2011 2:59

noben veter ni ugoden padalu brez cilja
matt30mb
sokol

Postby matt30mb » Sun Jan 02, 2011 3:41

noben veter ni ugoden padalu brez cilja
matt30mb
sokol

Postby igifly » Wed Jan 19, 2011 1:43

No pa smo dočakali novičke vredne , da se napišejo. Torej...danes na Lijaku je bilo .....zelo SONČNO.Fantastičen pogled proti morju,Padski nižini ,Kopru....kamor koli si pogledal vse samo belo morje goste megle.Pogled res fantastičen.(spodaj slike!!!!)

Seveda pravih letalcev to ne moto zato so leteli kar trije : dva profesorja(Kanje) in en profi -Pavle Kante seveda!!!(sprva jih je bilo 5 a dva mladiča iz Avstrije sta bila brez GPS ov,kompasov,variov...in sta se raje pozno po zahodu vrnila peš na pristanek in veselo popapala njamburger z pivičko =D> )

Spodaj na pristanku je bila megla nekje v višini 60-100 m, vidljvost okoli 2 - 3 km.

Po teh podatkih se je seveda Pavle odločil in zajadral nad megleno odejo(pristanek se ni videl niti pod razno) a to ga ni motilo, saj je imel sabo GPS (in GO TO točko) ter kompas. Normalno, da je njegovo poznavanje okolja Lijaka in prostorske orentacije(ki je v gosti megli baje odpovedala) tudi dosti pripomoglo k odločitvi o letenju.

Skratka.....letel je kot edini predstavnik človeške rase in pristal brez problema =D> =D> =D> .

Občutek je pa moral biti podoben zadetosti z travco :D !

Seveda jaz ne bi bil jaz, če ne bi slikal prizora podnevi

http://picasaweb.google.com/10278215976 ... 122/LIJAK#

in tudi kasneje v noči(a žal se vidi bolj za en kakec).Pod oblaki se je prav lepo videlo luči Nove Gorice in ostalih manjših krajev.

Se vidimo in beremo!
Lp Igor !
+386 0 51 478 412
info@poletite.si
www.pizzeria-lijak.com

Be smart, fly safe!
igifly
jastreb

Postby metzelder » Thu Mar 03, 2011 21:40

Igor kako je sedaj s tvojim kombijem in tvojim s.p.jem,tukaj nas je dosti ki bi lahko pomagali in bomo..
Skoraj vsakemu izmed nas pridejo tvoje usluge na Lijaku prav in jih koristimo,verjetno je tudi marsikomu v interesu da ti pomagamo.
metzelder
kavka

Postby igifly » Fri Mar 04, 2011 0:30

JA,hm no...sedaj bo šlo dalje..sem imel namreč pljučnico, bronhitis, kašelj...čim sem stopil ven iz bajte me je zajeb....za dva in pol meseca... :(
ŽAL!
No sedaj sem OK....KONČNO =D> , se pravi nadaljujem "izdelavo" barčka....najprej strope še malo ojačat,pol premalat vse, pol pa ploščice in bo konec tu.Nabavil sem PIZZA peč,rabim pa še hladilni pult(POCENIII) in boste tudi pice lahko papali noter pri meni. Kot veste v glavne delam vse sam (ogromno mi je pomagal MEGA =D> ,tudi KUS =D> in še kdo-hvala jim).
Je pa res, da sem bil malo v dvomih,ali bo moja konstrukcija in okna vzdržala močnejšo burjo...izkazalo se je,da sem pravilno razmišljal, ko sem stvar konstruiral(izdeloval) saj je vse ostalo celo :D , razen kombi je prestavilo z ZATEGNJENO ročno za tri metre :roll: !!!! Torej si lahko mislite kako je treskalo(najvišja hitrost v Šmihelu : 168 km/h :evil: ) JEEEEEE
No, sedaj ni več dvomov ali bo "držalo"(in zdravje se je povrnilo) in delo lahko steče naprej. Še enkrat JEEEEE! =D> =D> =D> (no,vsekakor bi mi kakšna roka prišla prav...)
Da si boste malo predstavljali silo, ki je nastajala, še dve fotki danes popoldan prevrnjenega tovornjaka na cesti v Ozeljan(k Gradu)!
Attachments
DSC01623 (Large).JPG
DSC01622 (Medium).JPG
Lp Igor !
+386 0 51 478 412
info@poletite.si
www.pizzeria-lijak.com

Be smart, fly safe!
igifly
jastreb

Postby igifly » Mon Apr 18, 2011 13:41

No po doooolgem času spet nekaj novičk iz LIJAKA.

V letošnem letu se je zgodilo :

- prišla je pomlad in Čehi so spet gnezdili in se razbijali po Lijaškem "gorovju".
Do sedaj je po neuradnih podatkih(mojih,ki pa niso najbolj točni) viselo/gnezdilo/se lomilo : 6 čehičkov brez hujših poškodb, 1 avstrijec (sicer boj od Čavna naprej ampak..) 2 slovenca(ona in on) 1 litvanijec(poškodba vretenca) in en poljak.

- kot nekateri vedo večina vas pa ne,se je odvijala prava vojna med stanovanjskim skladom in nami.Sklad je namreč hotel postaviti BLOK tri nadstropja visok na parkirišču (tam kjer ima Polet svojo piksno) kar je seveda bilo nesprejemljivo. Tovariš :badgrin: Damjan Pregelj je zato aktiviral vse svoje veze in poznanstva \:D/ (katrih ni malo - tudi mene, :D ) in rezultat je bil : da z skupnimi močmi lahko dosežemo marsikaj. Zahvala gre seveda tudi krajanom Šmihela in Ozeljana, da so nas nekako vzljubili in njihovem predsedniku Marku Trebušanu (bolje hudič,ki ga poznaš kot tisti,ki ga ne :evil: a ne?! he,he,he) in bili zeloooo proti gradnji Več si preberite na spodnjih linkih,ki so nekako kronološko podani:

http://www.primorske.si/Primorska/Goris ... ajem-.aspx

http://www.primorske.si/Primorska/Goris ... dalce.aspx

http://www.primorske.si/Primorska/Goris ... staja.aspx

http://www.primorske.si/Primorska/Goris ... ajajo.aspx

- otvoritev njam njama z razširjeno ponudbo bo po 1.Maju+4 -6 dni (če bo vse šlo "skozi") in preimenoval se bo v okrepčevalnica - pizze & grill Lijak(ali skrajšanio picerija Lijak)...seveda njam burger ostane nespremenjen =D> :D

in na zadnje, ker sem se preselil v Trnovo(vas naprej od zgornega parkinga na Lijaku), ne bo več minil dan na pristajališču Lijak brez mene :badgrin: (ko bo picerija končana) tako , da bom na voljo tudi za informacije o stanju na vzletišču itd. =D> :D .

Za enkrat je to vse! Ko bo kaj novega se pa beremo :D !
Lp Igor !
+386 0 51 478 412
info@poletite.si
www.pizzeria-lijak.com

Be smart, fly safe!
igifly
jastreb

Postby urban@ » Mon Apr 18, 2011 14:07

Iz dežja pod kap al kako...

“Najverjetneje bo prekvalificirano v kmetijsko zemljišče,” je še pojasnila in dodala, da to pomeni, da na njem ne bo mogoče urediti niti parkirišč, kaj šele športno-turistične infrastrukture, za kar se ogrevajo padalci in krajani.
urban@
sokol

Postby matjaz1 » Mon Apr 18, 2011 18:34

tragikomično ... kakšen narobe svet ... krajani niso tisti, ki bi imeli glavno besedo pri določanju ureditve lastnega prostora.
In tukaj je govora o elitni točki, daleč naokoli znana, z največ letalnimi dnevi v letu. Ponovno si nekdo na račun drugih želi napolniti žepe. Stvar funkcionira in jo je potrebno uničiti. Kaj kdo to razume??
Je tukaj potreben referendum ali morda še bolje, REVOLUCIJA?

lp, Matjaž
matjaz1
kavka

Postby MojcaG » Tue Apr 19, 2011 23:03

Malo informacij, da ne bo preveč hude krvi... :-)
Kakor jaz razumem zgornje članke, so krajani skupaj s padalci uspeli preprečiti gradnjo, kar je za Slovenijo prej izjema kot pravilo. Če bi se to dogajalo kje drugje (npr. v naših koncih) bi stanovanjski sklad sigurno dosegel svoje in krajani ne bi imeli nobene besede. Tako, da je to zelo pohvalno in presenetljivo.
Kar se pa tiče gradnje - mislim, da je stanovanjski sklad hotel po hitrem postopku pridobiti gradbeno dovoljenje preden bi bil sprejet Občinski prostorski načrt (OPN). Po starem prostorskem dokumentu je tam še dovoljena stanovanjska gradnja. Kakor sem uspela razbrati iz osnutka OPN, je sicer na zemljišču, kjer je parkirišče in Poletov kiosk, namembnost stanovanjska, vendar pa je v tekstualnem delu OPN-ja za to območje navedeno tole:

Območje pretežno namenjeno pristajanju jadralnih padalcev in zmajarjev. Umestitve objektov za potrebe dejavnosti možne na parc.št. 606* in 2699, k.o. Šmihel, ob glavni cesti možna umestitev tribun
za gledalce. Ureditev parkirišč na površinah ob glavni cesti. Severovzhodni del območja namenjen dejavnosti kinološkega društva.

Parceli 606* in 3699 (v dokumentu je napačno navedena številka parcele) sta v lasti stanovanjskega sklada in na teh zemljiščih so imeli namen graditi blok.
Ostala zemljišča, kjer je pristanek, so v lasti RS in imajo kmetijsko namembnost tako v prejšnjem kot v novem načrtu, zemljišča ob cesti pa so v lasti Občine Nova Gorica in so namenjena prometnim površinam.

Vse te informacije so iz osnutka OPN, ki je bil razgrnjen julija 2010. V času razgrnitve je bila možnost dajanja pripomb. V kolikor takrat ni bila dana pripomba, da se zahodni del spremeni v kmetijsko zemljišče, po zakonu namembnosti ne bi smeli samoiniciativno spreminjati. In ker je bil takrat stanovanjski sklad verjetno prepričan v gradnjo bloka, oni pripombe sigurno niso dali. Zato izjava, da bo zemljišče najverjetneje prekvalificirano v kmetijsko zemljišče, zdaj ko oni niso dobili gradbenega dovoljenja, nima nobene osnove. Tudi če bi sami hoteli spreminjati namembnost iz stanovanjske v kmetijsko (kar bi bil spet drug postopek), ne vem zakaj bi to hoteli narediti, ker bi zemljišče precej izgubilo na vrednosti.

Občina se trenutno ukvarja s pripombami (ki jih je okoli 700). Ko bodo pripravili odgovore na pripombe, bo občina zavzela stališče do pripomb (ki ga bodo objavili na internetu), potem pa se bodo morali odločiti ali bodo šli naprej s predlogom ali bodo OPN ponovno razgrnili (kakor se je to zgodilo v Ljubljani).

Moje mnenje je, da se verjetno ne bo nič spremenilo, so pa pri pripravi OPN-ja bili naklonjeni jadralnim padalcem, kar je dobro. Verjetno kakšen dodaten dialog med Poletovci in Občino ne bi škodoval. Vse je v njihovih rokah. Bi bilo pa dobro se pozanimati na Občini kakšen plan imajo in spremljati nadaljni postopek sprejemanja OPN-ja.

lp
m

p.s. pa ne me držat za besedo prosim, če kakšna malenkost ne drži ker je resnica bolj krajevno obarvana :-). vse informacije so iz javno dostopnih evidenc in ne direktno iz Občine.
MojcaG
kavka

Postby igifly » Wed Apr 20, 2011 6:42

No tako pa zgleda, če komentar poda strokovnjakinja na tem področju :D =D> :D !
Lp Igor !
+386 0 51 478 412
info@poletite.si
www.pizzeria-lijak.com

Be smart, fly safe!
igifly
jastreb

Postby damjan » Sun Apr 24, 2011 10:08

Glede stavbe na pristanku vam lahko povem, da društvo Polet aktivno sodeluje z občino, mediji, OPN-jem in krajani. Dejansko stanje pogajanj je odlično, novice v javnosti so le za spodbujanje razmišljanja.
Vesel sem, da spremljate dogajanje.
Damjan
damjan
kavka

Postby igifly » Mon May 30, 2011 13:51

Hoj....po dolgem času spet nekaj AKCIJE na Lijaku.

Čudovit dan se je začel(včeraj) in prva ki je popestrila dan je bila nemkinja, ki se je odločila preseliti se Na lijak in si urediti svoj dom pri "luknji" (50m vzhodno in malo niže. Malo preblizu pa je gnezdila. Kolegi so potrebovali 4 ure , da so padalo spravili dol,njej seveda ni bilo nič.
Dan se je nadaljeval in naš vrhunski zmajar Klemenko se je odločil demonstrirati, kako ne pristati z Aeros Combatom in prepozno odrinil kar je posledično pripeljalo, do kljuvanja po tleh(Klemenko..zmajček tudi mora papat kdaj pa kdaj) ko se je spotaknil pri dohajanju strojčka. Ne bi bilo vredno omembe ampak bilo je PRVIČ videno na Lijaku(Klemenka mislim) tako da je vredno omembe he,he,he :badgrin: !

Seveda večno rivalstvo med Nemci in Angleži(kdo je boljši,kdo bolje fsipa...) je pripeljala do : britanski zmajar-leti Aeros Phantom - trdokrilec, je malo podcenil legendarni ground efect (ki velja za trdokrilce seveda)na Lijaku in se od konca pokošenega polja odpeljal na približno 2 m preko pristanka, rahlo butnil v zaščitno ograjo deno od barčka in nekako uspešno pristal SREDI CESTE. K sreči ni v tem trenutku pripeljal noben šleper, če bi, bi imeli "roadkill" :roll: . Ker vozniki ponavadi budno spremljajo dogajanje na pristanku, so seveda dali prednost zmajarju, in preprečili najhujše. Nastal je krajši zastoj in nič hujšega. Najhujše je pa bilo, da je tale tip pol zelo pametoval glede uporabe zaviralnega padala saj ga on sigurno ne rabi ker pristajajo na manjših terenih kot je lijak..že,ampak ob močnem vetru...Lijak pa vsi vemo....

No, to je to, ploščice so položene,fuge napocane(ne jih gledat,ko boste prišli), tako ,da se bliža dan "D".

LP Igor
Lp Igor !
+386 0 51 478 412
info@poletite.si
www.pizzeria-lijak.com

Be smart, fly safe!
igifly
jastreb

Postby bolko » Wed Jun 29, 2011 23:04

Lep dan na Lijaku. Potekajo izpiti in prvi poleti novopečenih padalcev. Ko že malo preliva, se s svojim starim flirtom zapodim v dolino. Krilo se dvigne, tečem kot nor in po nesreči z roko udarim po front kontejnerju, kjer leži rezerva. Slednja smukne iz žepa in se odpre. Pristanem na drevju tik pod štartom, med dvema grdima skalama. Vse OK. Niti praske. Sandi Marinčičev je v hipu pri meni. Snameva rezervo in padalo (Igyjev nož je v veliko pomoč!). Na štart se med tem časom pripeljejo Samo, Zlatko in Pero. Ponudijo mi okrepčilo in me zapeljejo v dolino. Tam čakajo ostali in se z mano veselijo srečnega razpleta. Fantje in punce - hvala vsem. Vse je dobro, kar se dobro konča.

Lep pozdrav
Robert Bolko
bolko
galeb

Postby igifly » Thu Jun 30, 2011 16:10

Čestitke vsem ,ki so opravili izpit za pilota ! (vsi seveda)
Sedaj pa pamet v roke za dolgo in varno letenje !

Lp Igor
Lp Igor !
+386 0 51 478 412
info@poletite.si
www.pizzeria-lijak.com

Be smart, fly safe!
igifly
jastreb

Next

Return to Varnost pri letenju (Safety and Incidents in flight)