Paragliding Slovenia • View topic - Kaj uporabljate za prvo pomoc??(vrvice,piscalke??

Poglej nove vpise na foumu za zadnji dan ali zadnjih 7 dni.

Kaj uporabljate za prvo pomoc??(vrvice,piscalke??

Opisi dobrih/slabih izkušenj pri letenju z jadralnimi padali in zmaji.

Moderators: pgtoni, Iv@nl

Kaj uporabljate za prvo pomoc??(vrvice,piscalke??

Postby sergent » Wed Sep 07, 2011 11:02

Kaj uporabljate oz.kaj mislite da je uporabno in bi bilo dobro da bi imeli vsi??
sergent
kavka

Re: Kaj uporabljate za prvo pomoc??(vrvice,piscalke??

Postby pgtoni » Wed Sep 07, 2011 11:23

- pištolica za signalne rakete
- piščalka
- 50m nitka za čiščenje zobe (v primeru da pristaneš visoko v drevesu, z nitko pomagaš GRSju da dvigneš vrv)
- 3m vrvi za samovarovanje
- izotermična folija Sem že večkrat uporabil predvsem za zaščito ponesrečenega pred soncem/vročino
- kombi-nož/klešče/žagica

Vse to v front kontejneru od sedeža.

LP
Toni
pgtoni
Site Admin

Postby Thomy » Wed Sep 07, 2011 11:50

O, končno ena malo bolj lahkotna in zanimiva tema.

Toni že malo pretirava... čudno da nima še kakšno Pavliho v front kontejnerju, če je slučajno kje na drevesu potrebno malo počakat na reševalce :badgrin: ...

Osebno imam vedno postajo in telefon pri roki - stvari zaprte v sedežu so lahko včasih težko dostopne in nikoli ne veš kaj bo bolj uporabno. Imam tudi nitko in piščalko, kar se pa tiče žage pa se splača imeti sabo kakšno bolj konkretno zložljivo žago... pride vedno prav in je zelo efektivna: npr http://www.interdiskont.si/files/shop/5 ... 114027.jpg

Da vidimo kaj še pravijo drugi...

LP
Tom Pavlič
DJP Kovk Ajdovščina
Thomy
jastreb

Postby roky » Wed Sep 07, 2011 11:59

Zdravo!!
Tja pri sebi imam vedno prvo pomoč, če že ne sebi lahko pomagaš drugemu....že večkrat je bil moj kit koriščen. V sedežu imam tudi vrvico za samozavarovanje ,....ali pa pomoč pri spuščanju ( še nikoli koriščena.....upam da bo tako tudi naprej)!!??
Lp in upanje da ne bomo teh stvari rabili!!
See you in the sky!
roky
galeb

Postby igorer » Wed Sep 07, 2011 12:03

Jaz imam vse v kokpitu spredaj:
prvo pomoč
nož, tak konkreten
pa švicarski nožek
pa še ene klešče s priborom ( aka Letherman)
dva prusika dolžine cca 10m, debelina 5mm
en kup majhnih špagic dynema ( dolžina nekaj 10m)
pa še kaj bi se našlo
Fly in peace
igorer
albatros

Postby sergent » Wed Sep 07, 2011 12:15

Me veseli da ste se odzvali na temo!premalokrat se govori o teh stvareh!(moje mnenje)

Lp Matic
sergent
kavka

Postby urban@ » Wed Sep 07, 2011 13:11

Trenutno poleg cca. 11m 4mm vrvi še žično žago - po moje, da je najlažja in najmanjša žaga
http://www.army-shop.si/artikel/zagica_z_rinkami-469
urban@
sokol

Postby jerry » Wed Sep 07, 2011 13:18

Poleg piščalke mam tud hupo (kaj pa če ne moreš pihat)- no sam ta je bl za štos.
V rukzaku se pa najde še: špagica z utežjo (originalna , ki so jo dajali še pri rezervah
"second chance" v starih časih zraven, povoj, kakšen konc vrvice od padala, en karabin, en "mc Gyver" nož,
rezervne baterije in najbolj uporabna "druga pomoč" - skret papir (že večkrat rešil tud soletalce).
Aja pa še VFR karta SLO, pa en konc zemljevida severne Italije in mal Avstrije (ke do Brunicka- nkol
ne veš kam te odnese + nekej evrčkov za vlak ipd).
Free bird
Jernej G.
jerry
sokol

Postby spodbregar » Wed Sep 07, 2011 13:41

Že nekaj časa me mika, da bi to stvarco nabavil http://www.findmespot.eu/en/index.php?cid=116 al pa to http://www.findmespot.eu/en/index.php?cid=102
spodbregar
galeb

Postby Thomy » Wed Sep 07, 2011 13:54

Urban: tisto žagico imam tudi jaz... saj nekaj reže, ampak s težavo in počasi. Ne vem če je dejansko uporabna.

spodbregar: Ideja ni slaba, ampak če že imaš telefon z GPSom ne potrebuješ nič drugega. Ali si prebereš koordinate in jih pošlješ ročno ali downloadaš programček, ki to naredi avtomatsko. Na hitro sem poiskal in taki programi obstajajo (ko najdem kaj pametnega in zastonj za Nokio bom objavil).

Prvo pomoč ni slabo imet... samo drugega kot flajštra nebi znal uporabit...
Tom Pavlič
DJP Kovk Ajdovščina
Thomy
jastreb

Postby matej » Wed Sep 07, 2011 14:45

Thomy wrote:spodbregar: Ideja ni slaba, ampak če že imaš telefon z GPSom ne potrebuješ nič drugega. Ali si prebereš koordinate in jih pošlješ ročno ali downloadaš programček, ki to naredi avtomatsko.

Razlika je v tem, da SPOT dela (tako rekoč) povsod, ker uporablja satelitsko komunikacijo za pošiljanje sporoči, GSM telefon pa kje izven civilizacije ne najbolj.
matej
jastreb

Postby igorer » Wed Sep 07, 2011 14:56

Thomy wrote:Razlika je v tem, da SPOT dela (tako rekoč) povsod, ker uporablja satelitsko komunikacijo za pošiljanje sporoči, GSM telefon pa kje izven civilizacije ne najbolj.

Ja to drži, in tudi men ta stvar hudo diši, sam nekak se še nisem odloču. Sama napravca niti ni tako hudo draga, ne pa kako je z letno naročnino.

Je pa podobna stvar tud preko radijske postaje APRS, mal drugač, pa vredno v razmislek. Naj kdo drug točno pove, kaj in kako to deluje, jaz nisem dovolj podkovan
Fly in peace
igorer
albatros

Postby Thomy » Wed Sep 07, 2011 14:59

matej wrote:Razlika je v tem, da SPOT dela (tako rekoč) povsod, ker uporablja satelitsko komunikacijo za pošiljanje sporoči, GSM telefon pa kje izven civilizacije ne najbolj.

Ta prvi link, ki je podal spodbregar, se nanaša na eno napravo, ki potrebuje bloetooth povezavo z telefonom... Menim za pošiljanje sporočil. Ta drugi morda uporablja kakšen drugi sistem za satelitsko komunikacijo...
Kakor koli že, ideja programčka za telefon se mi zdi zanimiva in poceni (Spot-a ne nameravam kupiti)...

LP
Tom Pavlič
DJP Kovk Ajdovščina
Thomy
jastreb

Postby matej » Wed Sep 07, 2011 15:20

Thomy wrote:Ta prvi link, ki je podal spodbregar, se nanaša na eno napravo, ki potrebuje bloetooth povezavo z telefonom... Menim za pošiljanje sporočil.

Prve naprave sicer še nisem videl očitno pa tudi dela s sateliti:
"Simply pair your smartphone with SPOT Connect, and get connected to a global satellite network that lets you send messages and GPS coordinates from virtually anywhere on the planet."

Je razvidno tudi iz slike:
http://www.findmespot.eu/images/spot_connect/connect_tech.png

Je pa res, da je problem naročnina, včasih je bila okrog 100 USD, pa še žena takoj vidi na internetu kdaj pa kje si pristal :)
matej
jastreb

Postby Turčin » Wed Sep 07, 2011 15:56

S seboj vlačim večino naštetega, tudi zato je moja bisaga nadpovprečno težka. Razen signalnih raketic - te moram končno že enkrat nehati "nameravati" in jih v resnici kupiti!

Že dolgo brskam, kaj razen pravega (dragega) satelitskega telefona bi bilo uporabno, ko si v težavah nekje brez telefonskega signala in tudi s postajo ne moreš nikogar priklicati; ali pa ostaneš brez baterij ali razbiješ ob pristanku ali ... (Zdaj je naprodaj že precej izvedb, ena od njih je npr. http://www.gme-uk.com/plbs/mt410g.html). Zaenkrat ravnam tako, kot ob nakupu padala - čakam, če oziroma katera od teh napravic se bo sčasoma izkazala za najprimernejšo.

Še vedno pa ostane problem, če jo 'fašeš' toliko, da ne moreš uporabiti teh pripomočkov, tudi če jih imaš. Pravi letalski "emergency location transmitter" je nedosegljiv ... Nekaj, kar bi se samodejno sprožilo ob močnem udarcu ali ob izmetu rezerve (še bolje že ob poskusu izmeta = potegu ročke)... saj bi potem ročno izklopil, če bi se pokazalo, da ni potrebe po alarmiranju preko satelita ...
???

Ja, pa rezervne nogavice imam s seboj, so mi že prav prišle. Nimam pa rezervnih gojzarjev, čeprav bi mi enkrat tudi že prav prišli :D
Turčin
kanja

Next

Return to Varnost pri letenju (Safety and Incidents in flight)