Paragliding Slovenia • View topic - Primerna čelada za začetnika

Poglej nove vpise na foumu za zadnji dan ali zadnjih 7 dni.

Primerna čelada za začetnika

Opisi dobrih/slabih izkušenj pri letenju z jadralnimi padali in zmaji.

Moderators: pgtoni, Iv@nl

Primerna čelada za začetnika

Postby ASG » Sat Oct 08, 2011 22:00

Ker nisem imel še namena kupit kompletne padalske opreme, pa se je ponudila priložnost za nakup padala, sem to tudi storil, ampak ni blo v finančnem planu že to jesen.

Padalo ki sem ga kupil je o.k., sedaj pa malo škrtarim pri ostali opremi, ...

Ali ima kdo čelado, ki je predstavljena na spodnjem linku. Meni je čisto všeč, mi je pa čudno, da so vse druge nad 150 EUR. Ali je za začetek takšna čelada primerna ?
http://www.slo-paragliding.com/sl/celad ... gory_id=18
ASG
kavka

Re: Primerna čelada za začetnika

Postby Thomy » Sun Oct 09, 2011 7:54

Pozdrav!

Dejstvo, ki ga le redki poznajo, je da se konfiguracija lobanje pri profesionalnih pilotih ne razlikuje prav dosti od povprečne glave začetnika. Tudi pasivna varnost in podobne stari (odpor na udarce, postavitev ušes, itd...) so prav primerljive.
Zato, če se ti ultra lahke letalske čelade iz karbonskih vlaken zdijo nekoliko predrage, ne bo nič napak če si vzameš smučarsko čelado, kot to prikazano na tvojem linku. Pomembna karakteristika letalskih čelad je, da ti svoji na glavi. Ne pre tesno in ne pre ohlapno. Edina posebnost je morda ta, da ko si jo pripneš pod brado mora biti dovolj zatisnjeno, da se je ne moreš "sezut" brez, da se jo odpneš.

Če imaš še kakšen dvom kar vprašaj, ampak pri nakupu opreme vedi sledeče: letalni kombinezon je zelo podoben navadnemu, letalske rokavice so na las primerljive s smučarskimi, letalski gojzerji so pa prav taki kot pohodniškimi, in tako naprej...

Lp Tom

P.S. Ne zamerit, če sem se malo pošalil :-)
Tom Pavlič
DJP Kovk Ajdovščina
Thomy
jastreb

Postby igorer » Sun Oct 09, 2011 9:00

Thomy wrote:Zato, če se ti ultra lahke letalske čelade iz karbonskih vlaken zdijo nekoliko predrage, ne bo nič napak če si vzameš smučarsko čelado, kot to prikazano na tvojem linku.

V bistvi je PLUSMAX GUARD letalska čelada. EN966

Plusmax so za ta denar več kot dobre. Osebno je sicer nimam, sem jo pa že imel v rokah.
Fly in peace
igorer
albatros

Postby matt30mb » Sun Oct 09, 2011 13:28

meni se zdi pomembno predvsem, da zaščiti celo glavo, vključno z ušesi in čeljustjo - zato se mi zdijo "odprte" čelade toliko manj primerne, ne glede na to ali so za izkušene pilote, še toliko manj pa za začetnike...
noben veter ni ugoden padalu brez cilja
matt30mb
sokol

Return to Varnost pri letenju (Safety and Incidents in flight)