Paragliding Slovenia • View topic - (ne)Varnost pri prodaji padala

Poglej nove vpise na foumu za zadnji dan ali zadnjih 7 dni.

(ne)Varnost pri prodaji padala

Opisi dobrih/slabih izkušenj pri letenju z jadralnimi padali in zmaji.

Moderators: pgtoni, Iv@nl

(ne)Varnost pri prodaji padala

Postby Thomy » Mon May 22, 2017 10:48

Pozdrav!

Samo v vednost, da se zadnje čase pogosto pojavljajo fiktivni kupci, ki z izgovorom nakupa padala te hočejo okrasti. Tekst je sledeči; menja se le vrednost in ime padala:

Hello,
How are you?i am interested in your ( Ozone Rush 4 ) i will like to know the last price without shipment and the condition,if you have more pictures you can send it to me and see.
Thanks

Na naš odgovor pa odgovorijo na sledeči način:

Hello,
Thanks for the mail... I want you to know that I am okay with the price €1900 . i want you to keep the ad off market and consider it sold to me,Payment will be in a bank Draft cheque in the amount of €5000, which includes the shipping fees and your own money, what i want you to do is as soon as you receive the Cheque then you take it to your bank and deposit it wil take 4 to 5 working days to clear after then you take your money, then i will let you know how the remaining money will be get to my shipping Agent okay, so that they can come over to your location for the pick-up. Get back to me with the information for the cheque to be issue on the Cheque:

(1)Check payable to:
(2)Full Home Address:
(3)Zip Code:
(4)Country:
(5)Telephone number:

Pls:I will want you to let the others buyer's knows that you have SOLD

it,so for doing that I will be compensating you with €100.
I look forward to Read from you.
Best Regard to your Family.

Ne nasedajte!
Tom Pavlič
DJP Kovk Ajdovščina
Thomy
jastreb

Return to Varnost pri letenju (Safety and Incidents in flight)