Paragliding Slovenia • View topic - karbonska elisa

Poglej nove vpise na foumu za zadnji dan ali zadnjih 7 dni.

karbonska elisa

Vse kar rabimo za letenje z paramotorjem

karbonska elisa

Postby cevljar2 » Sat Jul 18, 2009 20:25

mene zanima ali se splača zamenjati leseno za karbonsko eliso in lastnosti
karbonske l.p erik
walkerjet rr
cevljar2
galeb

Postby igifly » Fri Jul 31, 2009 13:07

Hoj,
če ti denar ni problem se. Opazil pa bistvene razlike ne boš, ker si amater(tako kot jaz). Karbonske elise so namenjene v glavnem za tekmovalce(in so tudi modna muha), kjer igra veliko vlogo vsak dekagram, visoka/hitra odzivnost in konstantem potisk. Razlika je v tem, da lesene elisa "diha" in malenkostno spreminja vpadni kot elise glede na temperaturo,vlago .....kar se pozna pri merjenju STATIČNEGA potiska za okoli 1 - 3%Karbonska elisa ostaja vedno enake oblike ne glede na režim delovanja oz. okoliščine(prej omenjene). To je predvsem pomembno na tekmah , kjer je zelo pomembno iztisniti iz motorja čim več konstantnega potiska in odzivnost motorja mora biti takojšna(karbonc je seveda lažji od lesa). Cena kot si vrjetno že ugotovil je pri karbonskih elisah 3x višja, tako , da se za uporabo kakršno imamo mi, po mojem mnenju ne splača kupit. Če pogledaš iz drugega zornega kota : pri nezgodi/nesreči boš polomil karbon in ga ne boš mogel več popraviti.Sila torzije se bo prenesla na ohišje prenosa in ker je propeler zelo tog , lahko pride do poškodb /loma tudi tega dela.Da ne omenjam finančne škode. Pri lesenem propelerju praktično škode ni(razen prop. sam) ker se propeler RAZLETI v drobne koščke , kar je iz vidika varnosti zelo važno, ker majhen košček lesa z majhno maso NE bo letel daleč in povzročil škode, velik kos karbona pa pri hitrosti propelerja okoli 900km/h lahko "zluknja" tudi padalo(kljub zaščitni mreži). Zagarantiram pa ti lahko, da razlike v potisku NE BOŠ opazil, tudi sam je nisem ko sem testiral več propov za JPX motor. Je pa vsekakor COOL , če imaš karbonski prop.
Pa še to: lesen propeler lahko zelo enostavno popraviš(tudi, če ga manjka četrtina-po dolgem) , karbonca pa ne.

LP Igor
Lp Igor !
+386 0 51 478 412
info@poletite.si
http://www.lijak-slovenia.com
www.pizzeria-lijak.com

Be smart, fly safe!
igifly
jastreb

Return to Motorji in ostala oprema