Paragliding Slovenia • View topic - Pomladne krsitve zracnega prostora 2015

Poglej nove vpise na foumu za zadnji dan ali zadnjih 7 dni.

Pomladne krsitve zracnega prostora 2015

Vse o OLC tekmovanju. Opisi posameznih XC preletov in doživetja na preletu. Kaj bi še lahko storili, da bi bil vaš prelet daljši, kje ste se ušteli, da ste scurili...?

Moderators: pgtoni, Iv@nl

Pomladne krsitve zracnega prostora 2015

Postby aljosa » Wed Apr 15, 2015 20:01

Hojla,

V dogovoru z ZPLS-jem so na xcglobe po novem vsi leti z grobo krsitvijo zracnega prostora odstranjeni iz dnevnega pregleda. Taksni leti se tudi ne tockujejo in ne sodelujejo v tekmovanjih. Prav tako so iz tekmovanj izloceni vsi leti z neveljavnim G recordom.

Ker je pred vrati obdobje idealnih pogojev, ki vabijo in zapeljujejo k navijanju v stratosfero, apleliram na udelezence OLC-a, da tudi v zraku ostanejo vsaj z eno nogo na realnih tleh in ne postavljajo z neodgovornimi dejanji na kocko tega, v cemer vsi mi neizmerno uzivamo.

lp,
aljosa
Jadralno padalski portal Eol - www.bogvetra.com
aljosa
kanja

Re: Pomladne krsitve zracnega prostora 2015

Postby TimFly » Wed Apr 15, 2015 21:46

Kakšna pa je razlika med grobo in ne-grobo kršitvijo?
TimFly
kavka

Postby Thomy » Thu Apr 16, 2015 7:33

Pozdrav.

Poenostavljeno naj bi bilo tako: prosti letalci lahko letimo v G zračnem prostoru. Ker je ta večinoma definiran z višino nad terenom je dosledno spoštovanje le-tega zelo težko. Na primer, ko letiš na višini grebena in se lotiš preskoka doline, kjer se teren pod tabo oddalji in si takoj v prekršku. Zato, hote ali nehote, se tudi padalci in zmajarji marsikdaj znajdemo v E zračnem prostoru, ki služi kot buffer oziroma blazinica med nekontroliranim in strogo kontroliranim zračnim prostorom.

Za grobe kršitve se štejejo vstop prostega letalca v C in D zračne prostore, kjer je letenje določeno s strani kontrolnih stolpov in lahko potujejo letala z avtomatskim pilotom (brez vizualne kontrole zračnega prostora pred sabo) oziroma so v fazi vzletanja in pristajanja (letališča).

Toliko na kratko o teoriji.
Tom Pavlič
DJP Kovk Ajdovščina
Thomy
jastreb

Postby jerry » Thu Apr 16, 2015 7:46

Živjo,
Js pa tole razumem takole:

Zračni prostor je določen in če bi se ga strogo držali bi bil npr. vsak let čez Kokro "v prekršku".
Zaradi tega je Aljoša naredu na OLC-ju zračni prostor z "dovoljenimi" odstopanji (v bistvu je dodal
nekaj izjem kjer lahko letiš v "uradnem" prostoru ampak OLC to tolerira in let je veljaven - drugače
se to lepo vidi, ko greš na OLC odpreš let in vključiš zračni prostor - trikotnik s klicajem); torej
kdor krši tudi v tem "prostoru s povečano toleranco" naj bi se smatralo za grobo kršitev.
Tako vsaj jaz razumem ta pojem.

LP Jernej
Free bird
Jernej G.
jerry
sokol

Postby Turčin » Thu Apr 16, 2015 8:37

Aljoša, tvoje apeliranje je brez haska, ker itak "poštenjaki" dvignejo obe nogi z realnih tal, ko se vsedejo za računalnik ...
Škoda, da se ves tvoj trud čedalje bolj številno zlorablja za ...
Pripis:
Mi lahko kdo 'zrihta' ta programček, da se ne bom trudil peš, če se bom želel pridružiti goljufom? Pa onega za nategovanje kilometrov tudi, prosim (saj kdor laže, ta tudi krade).
Turčin
kanja

Postby aljosa » Thu Apr 16, 2015 13:42

Glede programckov za spreminjanje visine v IGC tracku.

Pred okroglim desetletjem me je pri takratnem (edinem) mednarodnem OLC-u prijetno presenetilo dejstvo, da tak sistem sploh lahko deluje. Moznosti za goljufanje so bile namrec brezmejne, G-recordu navkljub. Pa je vseeno deloval, in to zelo dobro.

Zakaj? Ker je bilo vecini udelezencev jasno, da lahko zadeva deluje le na temelju medsebojnega zaupanja in fair playa. Brez fair playa ni OLC-a. Ne vem, ali med ponarejevalci trackov prevladujejo bedaki, ki tega preprostega dejstva niso zmozni doumeti, ali ignoranti, ki jim za vse skupaj enostavno dol visi.

Povsem zanesljivega nacina za odkrivanje goljufij na OLC-u ni. Zato se enkrat ponavljam: razmah prakse ponarejanja trackov, pa tudi sirjenje tolerance do takega pocetja, vodi k rusenju OLC-a.

Se to. O programsko spremenjenih trackih menda krozi prepricanje, da jih je nemogoce zaznati. Prepricanje je zmotno. Upira se mi zapravljati cas za take zadeve, a vendarle - lepega dne se lahko zgodi, da bodo vsi programsko spremenjeni leti na xcglobe dobili dobro vidno oznako "GOLJUF". Tudi za nazaj.

lp,
aljosa
Jadralno padalski portal Eol - www.bogvetra.com
aljosa
kanja

Postby Laki » Fri Apr 17, 2015 0:01

Bravo Aljoša, upam, da se tole z GOLJUF čimprej zgodi.
Letim, torej sem!
Laki
kavka

Postby jerry » Mon Apr 20, 2015 15:09

Živjo,
Še ena stvar me je ravno zbodla ob tem prispevku z olc-jem in kršitvami in
mislim, da si Aljoša enkrat pred leti na to temo že nekaj povedal:
spet se pojavljajo razna "čudna" imena (v stilu ridge flyer al pa sky rider itd...) in
mislim, da je bilo že takrat rečeno, da kdor se ne podpiše s svojim imenom se ga
bo brisalo z olc-ja kar je tudi prav (celo Turkov Alojz se je takrat spreobrnil haha).
Sem slišal neke argumente v smislu: "da ga nebi kdo prepoznal ker med službo leti" -
halooo a to je pa v redu al kva?? Pa če že to delajo naj vsaj ne prijavljajo.
Vem, da najbrž ne moreš narediti programa, ki bi avtomatsko ven zmetal take
slovenceljne (kar jim sicer težko rečem ob vseh teh angleških nadimkih), mogoče
bi pa lahko ročno brisal?
Mislim, da kdor nima jajc, da se normalno predstavi pol tud nima kej iskat na olc-ju in
prav tako na forumu.
To je samo moje skromno mnenje, sedaj pa navali folk na buče...

Jernej Gortnar
Free bird
Jernej G.
jerry
sokol

Postby TimFly » Mon Apr 20, 2015 19:15

Se strinjam z Jernejem, da bi blo treba mal uredit transparentnost uporabnikov. Tud na tekmah so imena in priimki in ne vzdevki. Na ta način bi se naredilo velik korak proti goljufom, ker vsak goljuf bi bil za vedno ožigosan... tudi v resničnem življenju.
TimFly
kavka

Postby pavel » Mon Apr 20, 2015 20:06

Edino pravilno.Če se ne zna podpisat s svojim imenom, prijimkom in se skriva za raznimi lisicami,....... :D in kaj vem še kakšnimi vzdevki,psevdonimi,potem tudi nima smisla, da pametuje na forumu,ker mu manjkajo jajca ali pa pamet ali pa oboje. :D
Pavel.
pavel
sokol

Postby tomazcopi » Mon Apr 20, 2015 21:26

Evo,...
meni je ime Tomaž. moj priimek je Čopi

Torej Tomaž Čopi

lp
Tomaž Čopi
tomazcopi
sokol

Postby pgtoni » Tue Apr 21, 2015 13:27

Včeraj na pristanku je eden podal idejo, da bi morali zraven imena še podati številko licence. ;)

LP
Toni
pgtoni
Site Admin

Postby papry » Tue Apr 21, 2015 22:43

ja Toni fajn ideja... kaj pa če ni licence... :^o
papry
albatros

Postby tomazcopi » Tue Apr 21, 2015 23:06

Jaz sem za!

Tomaz Copi
tomazcopi
sokol

Postby Gaston Zgaga » Wed Apr 22, 2015 5:39

Ja, številko licence, davčno (da te laže oglobijo) in EMŠO (da si zihr ti)
Tipično Slovensko: bolj papeški od papeža in v lastno skledo pljuvat!

Zakaj vzdevki? Ker če napišeš pravo ime te takoj kakšen V.P. prijavi, sodnik za prekrške pa te hoče oglobit, ker si sekal CTR za 50 m.

Gaston Zgaga je moje pravo ime :-)
Gaston Zgaga
kavka

Next

Return to OLC