Paragliding Slovenia • View topic - Nesreča na začetnem tečaju v Preboldu

Poglej nove vpise na foumu za zadnji dan ali zadnjih 7 dni.

Nesreča na začetnem tečaju v Preboldu

Opisi dobrih/slabih izkušenj pri letenju z jadralnimi padali in zmaji.

Moderators: pgtoni, Iv@nl

Nesreča na začetnem tečaju v Preboldu

Postby Cray » Tue Jan 10, 2012 21:02

Živjo!

To nedeljo se je pripetila nesreča na začetnem tečaju v Preboldu, kjer sem bil tudi sam, a nisem
videl kako se je nesreča pripetila:
http://www.slovenskenovice.si/crni-scen ... ni-padalec

Prisotni sta bila vsaj dva inštruktorja (različne šole...) in eden je potrdil, da se mu je pripetil
"asymetrical frontal collaps". Kar nekaj metrov nad tlemi, s šolskim sedežem :-(. Prijatelj,
ki je bil čisto zraven nesreče in je oskrbel ponesrečenca je bil zelo pretresen in v šoku. Odločil
se je prekiniti s šolanjem, sam pa nisem dovolj pameten, da bi se odločil tako ali drugače.

Vreme: Sončno, Lep zimski dan, Občasen neenakomeren veter z leve ali desne gledano s pobočja.
Občasno je malce pihljalo navzdol po vzletišču. Veter se mi je zdel majhen, zgolj sapica, sunek
po mojem nikoli več kot 10 kts. Vseeno mi je bilo kakšen let kar malce neprijetno v zraku,
vendar sem mislil, da padalo kaj takega brez težav prenese.

Zanima me še "drugo mnenje" pri naslednjih vprašanjih:

- Kako je z varnostjo šolskih padal (EN A in EN B)? Imam precej slabši občutek, kot na začetku tečaja,
ko sem slišal kako so moderna padala sedaj "full stabilna". Bil sem predhodno kar prepričan, da se
šolsko padalo ne more tako hitro zapreti, še posebej ne na lep, zimski dan brez slabega vremena,
na šolskem poligonu.

- Kako je s padcem v primeru delnega zaprtja padala. Kakšne hitrosti padanja dosežeš in ali sedež z
air-bagom ali peno prepreči resne poškodbe? Loviti se na trtico je brrrrrr.....

- Kot začetnik, če se znajdeš v vetru, ki je "čuden" in ne znaš aktivno vozit padalo. Koliko zategneš bremze,
da je šolsko padalo čim bolj stabilno in je verjetnost za kolaps čim manjša?
Cray
fazan

Re: Nesreča na začetnem tečaju v Preboldu

Postby yoymolk » Wed Jan 11, 2012 0:44

Padalo ne ve da je to šolski teren in da je lep zimski dan. Krilo se le odziva na sile ki delujejo nanj. Pa najsi bo to razreda A ali pa višji. Teoretično bi se padalo razreda A pri večji višini samodejno povrnilo v normalen let če bi pilot spustil komande. Razlogov za stransko zapiranje je več: napačno spreminjanje smeri (prehitro menjanje komand), nerodno težišče in s tem obremenitev ali razbremenitev krila. Kar lahko povzroči - naprimer nihanje krila katero z napačnim manevrom pilot lahko poveča in krilo se lahko tudi asimetrično zapre, kar pa ni neka katastrofa če pilot odreagira pravilno. V tem primeru je propadanje malo večje, padalo leti naravnost in pristanek neboleč, če je tako nizko da ni časa za "pumpanje". Pri tršem pristanku se ne loviš na trtico, ampak silo spremeniš v rotacijo (tudi to inštruktor uči v prvih urah pa se tako rado pozabi).
Krilo najbolj varno leti ko se ga vodi in ne bremza. Vsako padalo ima točko kjer pilot nabolj čuti obnašanje krila ko potuje skozi zračne tokove.
yoymolk
kavka

Postby jaq » Wed Jan 11, 2012 0:47

Redko katera šola ima za šolanje novejša in ohranjena padala... Tako samo za razmislek. Padala s katerimi se šolaš in tista, ki jih izbiraš za nakup po opravljenem tečaju? To je večinoma tako, kot da bi delal avto izpit z katrco ali petico, potem bi pa izbiral med novim cliotom, toyoto ali pa mercedezom. No, so tudi redke izjeme...
Šolski sedež? Praviloma ima tudi šolski sedež protektor, razen če se uporablja navadno dilco izpred petnajstih let...
FEEL ALPE ADRIA
]
jaq
galeb

Postby seba » Wed Jan 11, 2012 13:59

Lep zimski dan, Občasen neenakomeren veter z leve ali desne gledano s pobočja.
Občasno je malce pihljalo navzdol po vzletišču

:?
seba
jastreb

Postby igifly » Wed Jan 11, 2012 18:13

Po napisanem/opisu sklepam ,da nimate ravno osnov o tej stvari ...kateri inštruktorji so pa bili zraven oz. katera šola?

Vsekakor tukaj NI prostor za učenje teorije začetnikov...najdi si pravo šolo - Jošt Srečo Albatros ali Čretnik Damjan Lintvar....sklepam,da ste iz tistih krajev ,če ne pa najdi ustrezno tukaj - http://www.sffa.org/index.php/solanje.

LP Igor
Lp Igor !
+386 0 51 478 412
info@poletite.si
http://www.lijak-slovenia.com
www.pizzeria-lijak.com

Be smart, fly safe!
igifly
jastreb

Return to Varnost pri letenju (Safety and Incidents in flight)