Paragliding Slovenia • View topic - Sprejem in poslušanje NOAA satelitov

Poglej nove vpise na foumu za zadnji dan ali zadnjih 7 dni.

Sprejem in poslušanje NOAA satelitov

Vremenske razmere za letenje, ...

Moderators: pgmateja, Ksenijab

Sprejem in poslušanje NOAA satelitov

Postby Kobra » Wed Jan 06, 2021 2:03

Pozdravljeni,
vprašal bi vas ali je možen sprejem pri nas ali ne?
Na spletu sem sicer našel nekaj posnetkov, vendar te zelo šumijo.

Hvala za odgovor in pojasnila.
Kobra
fazan

Re: Sprejem in poslušanje NOAA satelitov

Postby seba » Thu Jan 07, 2021 2:12

Lahko.. kar nekaj let nazaj sem se igral s tem in od takrat je tehnika najbrž že napredovala, radioamaterstvo pa sem sam dal na stranski tir..

Potrebna je bila povezava radijske postaje z zvočno kartico (izhod mikrofona-slušalke na line in), software pa je znal prebrat telemetrijo.. fajn je bilo imeti tudi program za prelet satelitov, danes je itak že vse na netu..

Seveda gumi antenica na postaji ni dovolj, potrebna bo kaka bolj resna antena za čist sprejem, pa tudi postajo sem uporabljal v rangu polno polno evrov.. postaje danes krmariš kar preko pc, mogoče je že remote delo itd itd. ampak to je druga zgodba..

Še vedno precej tega dobiš na youtube (noaa wx hamradio), je pa danes dosti bolj popularno lovlenje sond za vertikalno sondažo in spremljanje podatkov v živo.. pobiranje sonde iz kake smreke je pa samo še dodatna trofeja..
Zanimiva stran:
https://radiosondy.info/
seba
jastreb

Postby Kobra » Thu Jan 07, 2021 9:08

Hvala za pojasnilo in omenjeni link.
Sem pogledal in v hipu lahko preverim vreme in meteorološko sliko pri sorodnikih v tujini ;)
Kateri sprejemnik pa si imel če ni skrivnost in katerega priporočaš za normalno hobi uporabo?
Kobra
fazan

Postby seba » Tue Jan 12, 2021 17:23

Jaz sem uporabljal ali icom ic-706mk2g ali yaesu ft-847
Sicer sta obe postaji bolj za radioamatersko uporabo.. je pa bolj pomemben antenski sistem in sama lokacija kot sam sprejemnik.. na vhf področju že dobra strešna antena s čimkrajšjim in kvalitetnim kablom, prinese dobre rezultate.. ali pa iti nekam višje na odprto pa tudi že kaka avtoantena pomaga..
seba
jastreb

Return to Meteorologija